High School Program

Gifted/Talented Program in Critical Thinking at Allegheny College
 2015-2016 Seminar Offerings

Fall 2016

September 9, 23
October 7, 21
November 11
December 2

Spring 2017

January 20
February 3, 24
March 17
April 7, 28

Class Times

Period 1
Period 2
Lunch
Period 3

9:00 - 10:00 am
10:15 - 11:20 am
11:30 - 12:05 pm
12:15 - 1:20 pm

Buildings

ALDEN - Alden Hall
ARTER - Arter Hall
DOAN - Doane Art Hall
CARR - Carr Hall
CC - Campus Center

MURR - Murray Hall
ODDF - Odd Fellows
QUIQ - Quigley Hall
VCCA - Vukovich Center
(Lincoln Room & Treasure Room - 2nd Floor of Reis Hall)

Course Offerings

Course Teacher   Pd.  
A) Improvisational Drawing Brian Thummler 1st 2nd 3rd
B) Water Color Painting Mike Marley 1st 2nd Dbl.
C) Creative Writing Lora Zill 1st 2nd 3rd
D) Short Story Writing and Illustration Mike Marley     3rd
E) Physics: Super Science (Semester I) Shafiq Rahman     3rd
F) Math & Science History for Physics (Semester II) Richard Genung     3rd
H) Freshman-Sophomore Math Seminar Richard Genung   2nd  
I) Yoga and Creative Coping Hannah Cosdon 1st 2nd 3rd
J) Tai Chi Karen Schreiber Mason 1st 2nd 3rd
K) Character Development for Theatre Betsy Sumerfield 1st 2nd Dbl.
L) Theater Improvisation Betsy Sumerfield     3rd
M) Creating Theater Roberta Levine 1st 2nd Dbl.
N) Introduction to Public Speaking Roberta Levine     3rd
O) Voice Class Vicki Jamison 1st 2nd  
P) Neuroscience I Dr. Jeff Cross 1st 2nd Dbl.
Q) Intro to Architectural Thought Rob Humphries 1st    
R) Astronomy Through Mythology David Samuels 1st 2nd  
S) Civil Disobedience Wally Mason   2nd  
T) 1st Amendment: Price of Free Speech Wally Mason 1st    
U) Science Vs. Pseudoscience Mike McGrath 1st 2nd  
V) Bridge Barb Grzegorzewski   2nd 3rd
X) From Seed to Plate Taylor Hinton     3rd
Z) Language and Culture Danuta Majchorwicz 1st    
AA) Archeology One Danuta Majchorwicz   2nd  
BB) Archeology Two Danuta Majchorwicz     3rd
CC) Protest Music Aimee Reash     3rd
DD) Myth, Meaning, Movies James Reedy 1st 2nd  
EE) Meditation James Reedy     3rd
FF) Slavery and Segregation Josh Sherretts     3rd
GG) Sign Language Bonnie Von Norte 1st 2nd 3rd
II) Conversation in the Digital Age Wally Mason     3rd

Adult Learners

Course Teacher   Pd.  
WW. Choral Music Ward Jamison 1st    
XX. Interpreting Popular Culture Ishita Sinah Roy   2nd  
YY. Season at the VUK Beth Watkins     3rd
ZZ. Genomics Ann Kleinschmidt     3rd