Adult Learning Force

Course Offerings

All courses are based on the following schedule:

Period 1
Period 2
Lunch
Period 3
Period 4

9:00 - 10:05 am
10:15 - 11:20 am
11:30 - 12:05 pm
12:15 - 1:20 pm
1:30 - 2:45 pm

Buildings

ALDEN - Alden Hall
ARTER - Arter Hall
DOAN - Doane Art Hall
CARR - Carr Hall
CC - Campus Center

MURR - Murray Hall
ODDF - Odd Fellows
QUIQ - Quigley Hall
VCCA - Vukovich Center
(Lincoln Room & Treasure Room - 2nd Floor of Reis Hall)

Course Offerings

Course Teacher   Pd.  
A) Improvisational Drawing Brian Thummler   2nd  
B) Water Color Painting Mike Marley 1st 2nd Dbl.
C) Creative Writing Lora Zill 1st 2nd  
D) Short Story Writing and Illustration Mike Marley     3rd
E) Physics: Super Science (Semester I) Dr. Shafiq Rahman     3rd
F) Math & Science History for Physics (Semester II) Richard Genung     3rd
H) Freshman-Sophomore Math Seminar Richard Genung 1st    
J) Tai Chi Karen Schreiber Mason   2nd  
K) Character Development for Theatre Betsy Sumerfield 1st 2nd Dbl.
M) Creating Theater Roberta Levine 1st    
N) Introduction to Public Speaking Roberta Levine   2nd  
O) Intro to Acting Sarah Wolford 1st    
P) Scene Study: Acting the Classics Sarah Wolford   2nd  
R) Voice Class Vicki Jamison 1st 2nd  
W) Magical World of Plants & Gardens (Market House Planters & MARC Garden) Danuta Majchrowicz     3rd
X) Intro to Architectural Thought (no repeating students) Rob Humphreys 1st    
Z) Astronomy through Mythology David Samuels 1st 2nd  
AA) Civil Disobedience Wally Mason   2nd  
BB) The First Amendment and The Price of Free Speech Wally Mason 1st    
CC) Color, Color Everywhere Mary Spicer 1st    
DD) Meadville Stories Mary Spicer   2nd  
EE) Journalism Mary Spicer     3rd
HH) Science Vs Pseudoscience Mike McGrath   2nd  
JJ) Slavery and Segregation Through the Supreme Court Joshue F. Sherretts     3rd
LL) Bridge Barb Grzegorzewski     3rd
NN) First Generation College Students Allison Connell Pensky 1st    
OO) The History of Japanese Art and Culture Diane Shafer Domnick     3rd
RR) Music Throughout the Ages Andrew Sipple   2nd 3rd

Adult Learners

Course Teacher   Pd.  
VV. Choral Masterworks Dr. Ward Jamison 1st    
WW. American Transcendentalism (RR for H.S. Students) Dr. David Miller   2nd  
XX. Abolitionism and the Fight for Inclusion (SS for High School Students) Dr. Ian Binnington   2nd  
YY. Tragedy, Comedy or Problem Plays? A Study of Hamlet and the Merchant of Venice Dr. James Bulman     3rd
ZZ. American Art Film Dr. Lloyd Michaels     4th